Kui kandidaat valmistub tööintervjuuks, mõtleb ta ilmselt läbi kõik erinevad nüansid, mis teda tööandja poolt ees võivad oodata. Tema eesmärk on ennast võimalikult hästi maha müüa, et loodetud ametikoht endale saada. Aga kas ennast peaks tööintervjuul “maha müüma”? Kas “müümine” võib tunduda tööpakkujale liigne? Jah, võib küll! Sest:

  • Inimesed tunnetavad ära, kui keegi end müüb ja see ei tundu neile usaldusväärne. Värbamises kogemustega tööandjad/värbajad välistavad kandidaadid, kes ei julge olla need, kes nad tegelikult on.
  • Tööandja, kes mõistab ja on veendunud selles, et edu võti on tema meeskond, otsib eelkõige sobivat isiksust. Oskused on ka olulised, aga isiksus on kõige olulisem. Kui tööandja otsib kindla iseloomujoonega kandidaati ja inimene püüab jätta intervjuul muljet kellestki, kes ta tegelikult ei ole, siis võib ka tulevane töösuhe kiirelt lõppeda.
  • Olles “Sina ise” on suurem tõenäosus leida töökoht, mis Sulle tõepoolest sobib ja iseendana sobida ka kollektiivi.
  • Töötades ettevõttes, mis sobib Sinuga kokku, pole see stressirohke.
  • Töötades ettevõttes, mis sobib Sinuga kokku, oled rahulolev. Seda ei kompenseeri mitte ükski teine hüve (palk, ametinimetus vms).

Ekslikult kiputakse arvama, et kui oled otsimas müügiinimest, siis on enesemüümise oskus esimesel kohal.

Tegelikkuses see päris nii ei ole. Inimene, kes müüb väga hästi ennast, ei pruugi osata müüa teisi kaupu/teenuseid. Tema oskus piirdubki enesemüümisega.

Kuidas peaks tööintervjuul käituma? 

Võtme sõna on siin “ole Sina ise”. Käitu viisakalt ja läbimõeldult. Ära peatu pikalt negatiivsetel teemadel. Kindlasti tasub eelnevalt teha ka väike taustauuring ja olla kursis ettevõtte tegemistega. Kes nad on ja millega tegelevad. Samuti võiksid enda jaoks välja mõelda olulised küsimused. Kui tööandja näeb, et oled südamega asja juures, on see suur pluss.

Tööotsimine pole spordimäng, kus igal juhul peab võitma. Mõnikord võib kaotus olla tegelikult võit, sest valel töökohal töötades kaotab inimene meelerahu ja tema töötulemused pole kiita. Võit on see, kui leiad töö, mis on Sinu jaoks õige.

Võta meiega ühendust!